MINIKON 2022

Pierwsza edycja Grodziskiego MiniKonu okazała się sukcesem, którego nikt nie przewidywał. Inicjatywa, która miała zgromadzić wszystkich naszych znajomych stała się prawdziwie dużym konwentem z niemałym zainteresowaniem, dlatego nie pozostało nam nic innego, jak tylko ogłosić wszystkim wszem i wobec nadejście drugiej edycji. Nie było to łatwe, ponieważ nasze założenia były ambitniejsze – chcieliśmy zaprosić więcej gości, stworzyć prawdziwą strefę wystawców oraz zainteresować uczestników różnymi prelekcjami.
Należało już tylko zakasać rękawy i wziąć się do pracy.
Od pierwszego MiniKonu nieco się zmieniło. Jeden z organizatorów – Marcin Jastrząb – musiał nas niestety opuścić, dlatego organizatorami drugiej edycji zostali Maciej Woźny oraz Kamila Ratajczak. Do naszej ekipy dołączyło również mnóstwo nowych wolontariuszy.
Podeszliśmy do sprawy bardzo profesjonalnie. Założyliśmy oficjalną pocztę, Instagrama oraz TikToka, aby przyciągnąć jak największą liczbę uczestników na naszą imprezę.
Pozyskanie nowych osób wzbogaciło nas mnóstwem nowych pomysłów. Dzięki temu powstały Krainy, za których organizację odpowiedzialne były MiniKonowe „Smerfy”.

Podczas drugiej edycji mieliśmy przyjemność gościć wystawców:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Z zapasem literatury młodzieżowej oraz fantastyki, aby żaden zapalony czytelnik nie mógł narzekać na brak nowych książek.

Animecraft
Z ogromną różnością figurek, mangami i pluszakami. Każdy fan mógł znaleźć coś dla siebie.

Nawiązaliśmy również współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, takimi jak:

Pizzeria Ramzes Grodzisk Wielkopolski
Z którą współpracujemy do dnia dzisiejszego.

oraz Grodziskie Lody Baumann
Które zapewniły naszym uczestnikom zniżkę na swoje pyszności.

Mieliśmy zaszczyt gościć media:

Utbor Photography

Zawdzięczamy mu ubiegłoroczną, cudowną relację z Pierwszego Grodziskiego MiniKonu, nie mogło go zabraknąć i tym razem! Zdjęcia Jacka oddają niesamowity konwentowy klimat, który i tym razem nam towarzyszył.

Po raz pierwszy na MiniKonie

Po raz pierwszy gościliśmy u nas Janka z Amanogawa, który przygotowuje dla nas relację pisemną z wydarzenia. Ogromnie cieszymy się również z obecności Wiaterka z Grodziskiego Studia filmowego Wataszka.

A oprócz tego, naszymi wspaniałymi gośćmi byli:

Panda-Sensei
Która czekała na uczestników w swojej Krainie Kwitnącej Wiśni.
Cudowna, niezastąpiona nauczycielka języka japońskiego z Grodziska Wielkopolskiego, zakochana w MiniKonie od pierwszej edycji bez zastanowienia wspomogła nas swoją obecnością. Z ekipą swoich uczniów prowadziła wspaniałe warsztaty z języka japońskiego, mnóstwo gier i zabaw oraz poprowadziła dla nas prelekcję „Czy anime nadaje się jako fundament do nauki języka”.

Planszownia Grodzisk
Wspaniała ekipa, propagująca gry planszowe oraz RPG w naszym mieście.
A teraz uwaga, ciekawostka! Robert był jednym z wolontariuszy Grodziskiego Minikonu w 2021 roku! Jako iż my również kochamy planszówki, MiniKon nie mógł odbyć się bez ich obecności.

Minneur Games
To wydawnictwo zajmujące się grami planszowymi oraz RPG. Panowie z pasją i oddaniem zajęli się uczestnikami MiniKonu, szerząc miłość do gier fabularnych razem z nami.

Kraina Tolkiena
Jesteśmy otwarci na zróżnicowane potrzeby różnych grup odbiorców, dlatego też przygotowaliśmy w tym roku Krainę Tolkiena dla wielbicieli fantastyki.
Adam „Daron” Dąbrowski zaprezentował uczestnikom swoje przepiękne, ręcznie malowane makiety ze świata Śródziemia oraz poprowadził dwie prelekcje.

Niezwykłą postacią był również

Adam „KoniuCraft” Kończak cosplay’ujący Czarnoksiężnika z Angmaru oraz Anita, jego osobista straż przyboczna rodem z Gwiezdnych Wojen. Adam był również jednym z jurorów naszego konkursu cosplay.

Konkurs cosplay

Ponieważ myśleliśmy już nad tym od dłuższego czasu, postanowiliśmy ogłosić krótko przed konwentem na naszym Instagramie powstanie pierwszego minikonowego konkursu. Odkąd zamknęliśmy ze sobą drzwi Grodziskiego MiniKonu otrzymaliśmy wiele próśb o organizację takiego konkursu, dlatego wychodząc naprzeciw naszym uczestnikom postanowiliśmy spełnić ich oczekiwania. Konkurs przyciągnął sporą publiczność, mimo małej liczby uczestników.

Keicho
Jedna z organizatorek Poznańskiego Pyrkonu, Agnieszka „Keicho” Muczke postanowiła kolejny raz zaszczycić nas swoją obecnością. Tym razem prowadziła również prelekcję pod tytułem „Krok po kroku – przygotuj się na sesję zdjęciową” i była jurorem w konkursie cosplay.

Bielmo
Gry RPG mają szczególne miejsce w naszym sercu, dlatego nie mogło zabraknąć Bartka jego ze Zewem Cthulhu. Ponownie przybył również Marcin z własnym systemem „Szepty”, utrzymanym w konwencji grozy. To idealny system dla początkujących – jest prosty, a zasady mieszczą się jedynie na kartce A4 Dzięki temu zachęca uczestników, którzy nie mieli wcześniej styczności z tym typem gier, aby zagłębić się w tę emocjonującą przygodę.

W tym roku postawiliśmy na 10 tematycznych Krain:
Krainę superbohaterów;
Krainę k-popu;
Krainę rysunku;
Krainę origami
;
Krainę designu postaci;
Krainę gier planszowych
;
Krainę RPG;
Krainę kwitnącej wiśni;
Krainę Tolkiena;
Krainę chillu.

Udostępniliśmy dla uczestników aż trzy sale prelekcyjne, zainwestowaliśmy również w całe mnóstwo konkursów z nagrodami.

Karaoke
Jedna z sal stała się prawdziwą areną do karaoke, gdzie można było wyśpiewać całe mnóstwo przebojów z seriali, anime i gier. Od k-popu przez openingi anime, piosenki z filmów, nawet zdarzyło się disco polo.
Prym zdecydowanie wiodła tutaj nasza Panda-Sensei.

Squid Game
Inspirowana netflixowym serialem zabawa ściągnęła do Krainy chillu rzesze żądnych przygód i nagród uczestników.

Naszym kolejnym wielkim sukcesem było również założenie Stowarzyszenia Fantastyka Manga Anime przez osoby zaangażowane w tworzenie konwentu od samego początku. Naszym celem jest i będzie zrzeszanie kreatywnych młodych ludzi, aby dać im szansę i miejsce w którym będą mogli realizować swoje pomysły.

Tak oto zakończyła się druga edycja Grodziskiego Minikonu. Kolejny sukces, rekordy i olbrzymie zainteresowanie za nami, a przed jeszcze ambitniejsze plany do zrealizowania następnym razem. Ponad 8 konkursów, 7 godzin zabawy, ponad 14 osób odpowiedzialnych za organizację, 3 sale prelekcyjne. A to dopiero początek naszej przygody, do której również zapraszamy Ciebie.